Historia Studzianek

Wieczór Historyczny w Studziankach Pancernych

Już drugi raz, z inicjatywy Stowarzyszenia FIA odbył się w ramach obchodów rocznicy bitwy Studziankach Pancernych – Wieczór Historyczny.
Inicjatywa polega na omówieniu epizodów bitwy i losów żołnierzy biorących w niej udział.

IMG_1171

W tym roku zostały omówione trzy zagadnienia:

  • Przeprawa 1 Brygady im. Bohaterów Westerplatte przez rz. Wisłę
  • Szarża 3 kompanii pancernej
  • Sylwetka sierż. Piotra Osiowego

Read More

Na pomoc batalionowi Baranowa

czeresniak

– Ja pomalutku, po maleńku… – chłop tarł szczękę, zarost zaszeleścił mu pod dłonią. Znaczy tak: ścieżka wedle trzech buczków co stoją nad przesieką, a tam dalej leszczyna. Jak iść prosto, to będzie jedna polanka, potem druga i trzecia, ale trzecia z błotem, lewą stroną trzeba obejść i zaraz góreczka niewielka, na niej jeżyny. Za tą górką to już nie da rady przez las, bo tam się kończy i takie krzaczki, jałowce rosną na piachu. Stamtąd jak popatrzeć to widać Choiniak, ten co to Ewinowem nazywają i trzy chałupy w rzędzie ponad drogą. To tam.

Czterej Pancerni i Pies, Janusz Przymanowski

Ewinów to wioska na którą w czasie wojny składało się 6 gospodarstw (w czasie jak Przymanowski pisał książkę były już tylko 3).

Read More

Hans Kloss przekazał do użytku Szkołę w Studziankach

0_hans_kloss

Nie chodzi tu ani o postać filmową, ani o aktora Stanisława Mikulskiego ale o Artura Rittera-Jastrzębskiego który pojawia się czasem w mediach z takim epitetem, a to za sprawą jego działalności wywiadowczej w czasie II Wojny Światowej.

Read More

Galeria zdjęć klasowych

Szkoła w Studziankach wypuściła na świat setki absolwentów. Przedstawiamy wam zdjęcia jednych z pierwszych licząc na to że prześlecie nam swoje fotografie klasowe ze Szkoły w Studziankach.

glowne

Być może rozpoznajecie kogoś na zdjęciach. Piszcie do nas. Jesteśmy ciekawi jak potoczyły się ich losy.

Kliknij żeby przejść do Galerii Zdjęć Klasowych

Historia Studzianek Pancernych

studzianki

Studzianki to wieś założona na puszczańskiej porębie w końcu XIV w. przez Jana Głowacza, wojewodę ks. mazowieckiego. Jego syn, rycerz Jan z Leżenic, walczył na polach Grunwaldu pod mazowiecką chorągwią mającą za godło orła białego bez korony w polu czerwonym (Długosz Opera omnia, t. V).
W 1576 r. wieś miała 6 łanów i karczmę i należała do Anzelma Gostomskiego (1508-1588) wojewody rawskiego, przywódcy dyssydentów, autora pierwszego w Polsce podręcznika rolniczego „Oekonomija abo gospodarstwo ziemiańskie„.
Nocą z 6 na 7 kwietnia 1656 r. szedł przez studziankowskie pola Czarniecki z 6000 jazdy w pościgu za margr. Fryderykiem Badeńskim i dnia następnego rozbił go pod Piasecznem za Pilicą.
1 czerwca 1863 r. oddział Kononowicza w sile 300 ludzi stoczył pod Studziankami bój z 10 kompaniami i 4 szwadronami kozaków.
Jesienią 1918 r. wieś, należąca wówczas do Stanisława Zamoyskiego, brała udział w Radzie Delegatów Robotniczych w Kozienicach.
8-18 września 1939 r. w pobliżu walczyły resztki okrążonej armii „Prusy” z siedmioma dywizjami hitlerowskimi.
19 maja 1943 w walce z żandarmami zginął pod Studziankami szef sztabu Okręgu GL Radom, Stanisław Lachtara (pomnik na miejscu śmierci, przy szosie Warka – Głowaczów).
9-16 sierpnia 1944 r. pod Studziankami rozegrała się bitwa pancerna IV Korpusu Gwardii i I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte z nacierającymi – 45 Dywizją Grenadierów, 19 Dywizją Pancerną i Pancerno-Spadochronową Dywizją Herman Goering. Zwycięstwo radzieckich i polskich wojsk pozwoliło utrzymać przyczółek Magnuszewski, z którego w styczniu 1945 r. ruszyła ofensywa wyzwalająca Warszawę, Łódź i Poznań, a 8 Armia Gwardii zdobyła przyczółek za Odrą o 70 km od Berlina.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress