Archives for Sierpień 2013

Otwarcie Izby Pamięci

 

11 sierpnia 2013 roku dokonaliśmy oficjalnego otwarcia Izby Pamięci która jest zalążkiem tworzonego przez nas Muzeum Studzianki Pancerne. Otwarcia dokonał wicepremier Janusz Piechociński – prywatnie nasz krajan ponieważ urodził się w Studziankach Pancernych i spędził w nie parę lat swojej młodości. Wicepremier ma też w Studziankach swoją rodzinę którą również odwiedził przy okazji udziału w uroczystościach.

27-DSC_0205.JPG

Izba została poświęcona przez proboszcza parafii Studzianki Pancerne ks. Marka Pawełczyka oraz duchownego prawosławnego.

Read More

Piknik Historyczny Studzianki Pancerne

W ten weekend w Studziankach Pancernych miało miejsce wiele wydarzeń.

2

W sobotę od godziny 7:00 do godziny 18:30 Odbyła się gra militarna Sneak&Shoot. Jest to gra z wykorzystaniem replik ASG w której 12 zespołów 4 osobowych toczących ze sobą walkę usiłowało odnaleźć w lesie punkty kontrolne. Gra zakończyła się punktualnie o 17:00. Wiele zespołów zostało mówiąc kolokwialnie wybitych do nogi. Ci którzy zgromadzili najwięcej punktów otrzymali baretki ze złotym paskiem oraz karton piwa. O godzinie 20:30 rozpoczął się Wieczór Historyczny prowadzony przez Mariusza Sybilskiego ze Stowarzyszenia FIA w którym wzięło udział 4 prelegentów: Walery Lach – syn weterana spod Studzianek, Andrzej Gładysz wiceprezes Stowarzyszenia Klub Pancernych, Artur Gaca z Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja oraz Grzegorz Bieniek z Kozienickiego  Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

Read More

Pierwsze spotkania warsztatowe „Edukacja finansowa – ABC przedsiębiorczości na wsi” w Studziankach Pancernych

Fundacja Wspomagania Wsi wychodząc naprzeciw potrzebom rolników organizuje cykl 50 pilotażowych spotkań z rolnikami w całej Polsce Tematem tych spotkań jest Edukacja finansowa ABC przedsiębiorczości na wsi. Program jest współfinansowany przez NBP.

Spotkanie z I.Bielawska z LGD

Warsztaty realizowane w ramach programu „Edukacji Finansowej – ABC Przedsiębiorczości na Wsi ” dofinansowanych ze środków Narodowego Banku Polskiego i Fundacji Wspomagania Wsi – spotkanie z Panią Ireną Bielawską specjalistą do spraw projektu z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”. Spotkania odbywały się w jednej z sal powstającego Muzeum Bitwy pod Studziankami udostępnionej przez Pana Pawła Brysia właściciela obiektu. Warsztaty poprowadziły trenerki Edukacji Finansowej Barbara Gontarek i Mirosława Wójcicka

Pierwsze tego typu spotkanie w Powiecie Kozienickim zostały zorganizowane w Studziankach Pancernych. W tym spotkaniu mogli wziąć udział rolnicy do 15 ha i członkowie ich rodzin. Spotkanie odbywało się w jednej z sal powstającego Muzeum Bitwy pod Studziankami udostępnionej przez Pana Pawła Brysia właściciela obiektu.

Proponowane bloki tematyczne:

  • Zbieranie i analiza danych z gospodarstwa rolnego i domowego, plany krótko i długo terminowe;
  • Przedsiębiorczość dodatkowym źródłem utrzymania
  • Inwestowanie krótko i długo terminowe – bankowe narzędzia on-LINE

W obecnych czasach wyczerpują się dotychczasowe zasoby i możliwości wsi związane z rolnictwem. Jeszcze nie tak dawno w każdym gospodarstwie było po kilka krów mlecznych. Rolnicy hodowali świnie, w każdym gospodarstwie był koń. Dziś dochód rodziny spada, produkcja staje się nieopłacalna. Rolnikom nie wystarcza na podstawowe opłaty i utrzymanie rodziny. Jest to główny powód opuszczania wsi przez młodzież – emigracja krajowa i zagraniczna. Wieś przestaje być ciekawym miejscem, traci swój charakter, swoją dotychczasową tożsamość. Mieszkańcy takich wsi mówią przeważnie: tu nie ma nic ciekawego, tu nie ma perspektyw. W takich miejscach nie ma się już, czym pochwalić i o czym opowiadać i wyjeżdżają. Studzianki Pancerne podobnie jak inne wioski położone wśród lasów Puszczy Stromeckiej i Kozienickiej są zagrożone marginalizacją, gdzie lokalny rynek pracy jest słaby, duża grupa rolników korzysta ze wsparcia GOPSów, gdzie nie ma warunków do rozwoju rolnictwa towarowego ze względu na rozdrobnienie gospodarstw i nie załatwione sprawy spadkowe (dziedziczenie).

Read More

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress