Ratujmy wieżę

Jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Studzianek Pancernych a od wielu lat wejście na nią jest zabronione. Mowa o wieży widokowej znajdującej się w Studziankach Pancernych.

534842_519239344800303_935263573_n

Zbudowana w 1966 roku miała służyć turystom. Właśnie z niej mogli oglądać pole walki i podziwiać przepiękny mazowiecki krajobraz.
Zapomniana i zaniedbana padła ofiarą wandali którzy przepiłowali barierkę przez co przebywanie na niej stało się niebezpieczne. Zarosła drzewami które utrudniają odnalezienie jej w Studziankach Pancernych oraz uniemożliwiają podziwianie widoków.

922780_544728822251355_1401703110_n
Marnieje, choć mogła by służyć jeszcze wiele, wiele lat. O zgrozo, pojawiły się nawet plotki o próbach pocięcia jej na złom.

Ratujmy wieżę, przywróćmy jej dawną funkcjonalność. Ożywmy ten cenny, funkcjonalny zabytek. Niech turyści mogą podziwiać z góry panoramę, wskazywać palcami Wzgórze Wiatraczne, Cegielnię i Wzgórze Bezimienne które były świadkami dramatycznych wydarzeń wojennych, które Przymanowski tak drobiazgowo opisała w swojej książce.
Niech młodzi mają się gdzie umawiać na randki, a dzieci niech mają miejsce do którego mogą urządzać wycieczki rowerowe.

993371_544728738918030_637939924_n

Poruszyliśmy temat wieży w trakcie rozmów przygotowawczych do obchodów 70 rocznicy Bitwy Pod Studziankami.
Starosta Kozienicki Pan Janusz Stąpór poparł ten pomysł. „Mi również chodziła po głowie myśl ruszenia tematu, na pewno warto” powiedział Starosta. Nadarzyła się dobra okazja bo przy jednym stole spotkali się ludzie reprezentujący urzędy które wiele mogą zrobić w tej sprawie.
Przedstawiciel Nadleśnictwa Dobieszyn, Gminy Głowaczów i Powiatu Kozienickiego.
Wieża znajduje się na obszarze który jest własnością Nadleśnictwa. Nie jest to jednak teren o dużym znaczeniu gospodarczym. Nadleśnictwo zgodziło się teren ten przekazać Gminie Głowaczów w zamian za inną, zalesioną działkę o tej samej powierzchni. Tym samym wieża przeszła by w dyspozycję gminy. Muzeum Studzianki Pancerne mogło by przejąć opiekę nad nią i zadbać o renowację.

945742_541866899204214_909269978_n

Czekamy na dalsze kroki. Będziemy was informować.

4 Responses to Ratujmy wieżę

 1. jamlasica pisze:

  Wieża to super spawa, oby ją naprawiono, ale z tym, że to zabytek to lekko popłynęliście 😉 Pozdrawiam

 2. hk pisze:

  pomysł likwidacji wieży pochodzi od jej najbliższego sąsiada,(K.G)jak mogą zakochani zaglądać w okna jego sypialni?szwagierka jest przewodniczącą Rady Gminy w Głowaczowie ,to ludzie z gminy zaspawali furtkę i przyczepili tablicę o zakazie wstępu,mimo,że jest to teren NADLEŚNICTWA!!podłość ludzi niedowartościowanych nie ma granic!

  • Agapow pisze:

   Nie można od razu zakładać złej woli. Mi też by się nie podobało gdyby ktoś bez przerwy zaglądał mi w okno ale ten przypadek akurat jest szczególny. Studzianki mogą być (i są) wsią wyjątkową. Mogą się rozwijać i docelowo stać się na powrót miejscem do którego chętnie zaglądają turyści albo zmienić się w zapyziałą wieś gdzie żywa dusza nie zajrzy. W całym województwie mazowieckim nie ma wsi która by miała własną wieżę widokową. Uruchomienie jej i przygotowanie funkcjonalnego otoczenia dla nie to powinien być priorytet sołectwa na najbliższy rok.

 3. hk pisze:

  To nie są założenia(o złej woli),tylko szara rzeczywistość, nikt inny tylko ta sama osoba,której przeszkadza wieża widokowa, nie chciała się zgodzić na przejazd czołgów po polu,różne osoby próbowały ruszyć temat wieży, w nadleśnictwie było ok, w gminie „szlaban”,nie jest to zresztą temat do komentowania na forum.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress