Nowe wydanie książki Studzianki wydawnictwa Cztery Strony

W tym roku na Pikniku Historyczny w Studziankach Pancernych 8-9 sierpnia 2015 odbędzie się premiera IV wydania książki Studzianki.

Studzianki_ksiazka

Studzianki Janusza Przymanowskiego – autora „nieśmiertelnych” Czterech pancernych i psa – to obok Bitwy o Monte Cassino Melchiora Wańkowicza najlepszy rodzimy reportaż historyczny i jednocześnie błyskotliwa epicka opowieść opisująca dokonania polskiego oręża w drugiej wojny światowej.

W dynamiczny przebieg bitwy zostały kunsztownie wplecione losy żołnierzy od szeregowych po generałów zarówno polskich, rosyjskich, jak i niemieckich.   Jednocześnie autor drobiazgowo i niezwykle sugestywnie rekonstruuje bitwę pancerną z sierpnia 1944 roku, w której polska 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte zmierzyła się z elitarną Dywizją Spadochronowo-Pancerną „Herman Göring”.

pluton_small

Książka także znakomicie przybliża skomplikowane dzieje polskich żołnierzy – Sybiraków, którzy „nie zdążyli do Andersa” i w szeregach armii Berlinga przelewali krew za ojczyznę.

Czwarte wydanie Studzianek ukaże się w Wydawnictwie Cztery Strony na siedemdziesiątą pierwszą rocznicę bitwy pod Studziankami – w sierpniu 2015 roku.

Książka została na nowo zredagowana, opatrzona przypisami merytorycznymi (między innymi opisującymi sprzęt pancerny obu stron) i aneksami (w których jest na przykład tekst Ballady śpiewanej w karczmie „Pod kulawym Tygrysem” autorstwa J. Przymanowskiego).

Tekst reportażu opatrzył grafikami Tomasz Bohajedyn. Zadbano także o materiał fotograficzny, między innymi ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

11412237_960286204028946_1900671829316538785_n

Patronat medialny nad wydawnictwem objęli: Muzeum Studzianki Pancerne, Fundacja Obrońców Ojczyzny „Pancerze i Skrzydła”, Stowarzyszenie Klub Pancernych, portale Historykon i Tobie Ojczyzno oraz „Le Monde diplomatique. Edycja Polska” i „Polska Zbrojna”

Cena książki 49 zł

Posted in Aktualności.